Patery ceramiczne, dzięki swojemu praktycznemu zastosowaniu, od wieków obecne były na stołach w różnych zakątkach świata. Były one często wykorzystywane jako naczynia użytkowe, natomiast te wyjątkowo ozdobne traktowane były jako dzieła sztuki. W sklepie nisos.eu znajdziemy wyjątkowy wybór ażurowych pater ceramicznych, w których łączy się tradycyjna metoda wytwarzania z pomysłowym designem.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 11

Ażurowe patery ceramiczne

Każda patera jest świadectwem pasji, cierpliwości i umiejętności artysty, dzięki czemu powstałe naczynia mogą być traktowane jako unikatowe dzieła sztuki. Wszystkie wykonywane są ręcznie, przez co nie znajdzie się dwóch identycznych. Zawdzięczają to ażurowym zdobieniom, których nie da się idealnie powielić przy realizacji kolejnych pater. Różnorodne ażury powodują, że każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju.

Patery ceramiczne – inspiracja

Naczynia takie jak patery ceramiczne posiadają niezwykle bogatą historię, która sięga starożytnych cywilizacji Egiptu, Chin czy Grecji. Były one symbolem statusu, dobrego smaku i umiłowania sztuki. Używane jako naczynia do serwowania potraw, owoców czy słodyczy, pełniły również ważną rolę dekoracyjną.

Sztuka tworzenia ceramiki, od wieków przekazywana była z pokolenia na pokolenie, gdzie każda kultura wnosiła coś unikalnego. W Europie ceramika rozwijała się pod wpływem różnych tradycji, od prostych skandynawskich form po bardzo bogato zdobione wyroby z południa kontynentu.

W pracowni ceramicznej nisos czerpiemy inspirację z bogatych doświadczeń podróżniczych i szerokiego spojrzenia na kulturę, sztukę i naturę. Podróżowanie to idealny sposób na poznawanie różnych kultur, zwyczajów czy mentalności mieszkańców danego regionu. Nie bez powodu przyjęło się stwierdzenie, że podróże kształcą i rozwijają, a przede wszystkim dają możliwość dogłębnego poznania świata. Ujrzane piękno jest dosłownie odzwierciedlane w tworzonych pracach. Patery ceramiczne nisos przedstawiają właśnie tą mnogość doświadczeń zebranych podczas obserwacji otaczającego świata. Kombinacje ornamentów, jakie można spotkać w naszej kolekcji pater to wzory orientalne, geometryczne, kwiatowe, nowoczesne czy abstrakcyjne.

Bogactwo wzorów ażurowych pater ceramicznych

W ofercie pracowni ceramicznej nisos możemy, na przykład, znaleźć ażurowe patery ceramiczne, których wzory inspirowane są ornamentyką Celtów i Wikingów. Ciekawą propozycją są również wzory układające się w hinduskie mandale. Patery nisos, które zdobione są symetrycznymi wzorami, idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, natomiast te bardziej minimalistyczne doskonale korespondują ze stylem boho. Na uwagę zasługują też naczynia z kolorowymi motywami węży lub ryb, które świetnie nadają personalizację wnętrzu i określają jego styl.

Ażurowe patery ceramiczne mogą stać się elementem sztuki dekoracyjnej. Ustawione na przykład na stole  przyciągną wzrok gości, a pomieszczeniu nadadzą artystycznego charakteru. Dzięki tak bogatej kolekcji pater z łatwością można znaleźć taką, która doskonale pasować będzie do charakteru i wystroju każdego wnętrza.

Ażurowe patery ceramiczne precyzja i cierpliwość

Proces tworzenia pater ceramicznych trwa od trzech do czterech tygodni, jest pracochłonny i wieloetapowy, wymaga on cierpliwości, delikatności, zaangażowania i precyzji. Wszystko zaczyna się od pojawienia się w głowie pomysłu, który następnie wizualizowany jest w odpowiednim oprogramowaniu graficznym, dzięki któremu powstaje ostateczny projekt. Takie profesjonalne narzędzia komputerowe pozwalają zadbać o każdy szczegół. Gdy projekt jest gotowy, przenoszony zastaje na płat wilgotnej gliny, przy pomocy tradycyjnych technik takich jak stemplowanie, odciskanie i kopiowanie. Odpowiednio przygotowana glina ceramiczna musi posiadać optymalną konsystencję i wilgotność oraz pozbawiona być musi pęcherzyków powietrza, dopiero wtedy zostaje rozwałkowana i przygotowana do przenoszenia wzoru. Później następuje etap wycinania ornamentu, podczas którego każdy otwór jest wycinany ręcznie, osobno przy pomocy tradycyjnych, prostych narządzi. W przypadku pater o wyjątkowo bogatej ornamentyce liczba otworów może przekroczyć nawet 4500. Otwory są wycinane z wielką starannością, tak by zachować formę geometryczną, a wzór był subtelny i precyzyjny. Gdy uzyskany zostaje oczekiwany efekt finalny, następuje etap suszenia. Podczas tego etapu konieczna jest ciągła kontrola wilgotności, gdyż występujące naprężenia mogą spowodować nieodwracalne pęknięcia naczynia. Ostatnim etapem jest szlifowanie oraz wypał w piecu, gdzie temperatura osiąga 1100 stopni Celsjusza. Wypał w piecu trwa kilkanaście godzin i utrwala patery na tyle mocno, że stają się odporne na warunki zewnętrzne i mogą być używane przez dziesięciolecia. Kupując patery ceramiczne w pracowni nisos, otrzymuje się nie tylko naczynie, ale także dzieło sztuki, które łączy kunszt pracy, cierpliwość i niepowtarzalność.

Dobór idealnej patery ceramicznej

Wśród pater ceramicznych dostępnych w sklepie nisos znaleźć można szeroki wachlarz wzorów. Każda prezentowana patera posiada swój unikatowy styl i ornament. Pozwala to wprowadzić do wnętrza niepowtarzalność i wyjątkowość, daje również możliwość aranżowania przestrzeni o dowolnym klimacie czy charakterze.

Ażurowe patery ceramiczne nisos są wyrazem artystycznego podejścia do ceramiki. Jeżeli docenia się przedmioty wykonane ręcznie, które stworzone zostały dzięki połączeniu tradycji i nowoczesnego designu, sprawdź co oferuje marka nisos.

Patery ceramiczne są również doskonałym pomysłem na prezent dla osób, które dostrzegają piękno i wartość ręcznie wykonanych przedmiotów. Sprawdzą się doskonale jako podarunek dla kogoś bliskiego, jak również, jako niezobowiązujący upominek w relacjach biznesowych.

Wróć do góry
Produkt został dodany do Twojego koszyka