Ceramika użytkowa, od wieków towarzysząca ludzkości, jest połączeniem funkcjonalności, sztuki i sposobem wyrażenia emocji. Niepowtarzalny charakter tekstury, naturalność materiału i wygląd przedmiotów uczyniły je nieodzownymi elementami wystroju otaczającej przestrzeni, zarówno jako przedmioty użytkowe, jak i dekoracyjne. Dzięki ceramice, artyści mogli w tworzonych przez siebie naczyniach przekazywać własne emocje i obraz otaczającego ich świata.

 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18

Ceramika użytkowa z pracowni Nisos

Pracownia ceramiczna nisos to miejsce, gdzie tworzone są obiekty rzemiosła artystycznego. Jedną z wyjątkowych kategorii przedmiotów jest ceramika użytkowa. Znajdują się w niej ręcznie wykonane ceramiczne dzbany, wazy, butelki, talerze, rzeźby i misy. Wszystkie te niezwykłe naczynia i obiekty powstały z pasji do ceramiki, mogą zarówno służyć na co dzień jak i pełnić funkcję doskonałej ozdoby każdego wnętrza. Pomysły i inspiracje, dzięki którym powstałe te wyjątkowe obiekty, zaczerpnięte zostały z wielu podróży do różnych zakątków świata, poznanych kultur jak i obserwacji otaczającego świata.

Ceramika użytkowa jako najstarsza forma rękodzieła

Ceramika użytkowa to jedna z najstarszych form rękodzieła, której korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Od glinianych figurek, prostych naczyń czy ogromnych amfor na oliwę, używanych przez naszych przodków, aż po wyrafinowane dzieła sztuki epoki baroku czy obiekty charakterystyczne dla współczesnego designu. Ceramika w życiu ludzi odgrywa fundamentalną rolę i jest swoistym dziedzictwem przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ceramika użytkowa i ozdobna oferowana w pracowni nisos to połączenie bogatej historii różnych kultur jak też odpowiedź na współczesne trendy w obszarze dekoracji i wystroju wnętrz. Choć technika się rozwija a metody produkcji stają się bardzo zaawansowane, to w pracowni Nisos odzwierciedlane są tradycyjne sposoby tworzenia naczyń. Każdy przedmiot w ofercie sklepu jest od początku do końca pracą ręczną a każdy wykonane naczynie czy obiekt są unikatowe, stawia to ceramikę nisos w opozycji do masowej, powtarzalnej produkcji.

Ceramika i jej formy

Prezentowane obiekty to różnorodność form, kształtów, funkcji, które swoim niepowtarzalnym designem zachwycają i przyciągają wzrok. Marka nisos oferuje ceramikę użytkową w różnych stylach, takich jak styl rustykalny, minimalistyczny, industrialny czy też inspirowany naturą. Ta różnorodność stwarza okazję do znalezienia wyjątkowego elementu wystroju pasującego do każdego wnętrza.

Rodzaje ceramiki użytkowej

 • Wazy ceramiczne to naczynia wykonane z szamotu ze szkliwionymi elementami, które świetnie sprawdzą się jako dekoracja ogrodu lub tarasu.
 • Dzbany ceramiczne stanowią niezwykłą kombinację funkcjonalności połączoną z wysoką estetyką. Wielobarwne szkliwienia i mnogość faktur sprawiają, że dzbany są unikatowymi dziełami sztuki. Dzbany z pracowni nisos to propozycja przeznaczona do przestrzeni domowych, biurowych, hotelowych i wielu innych.
 • Butle ceramiczne to przykład tego, jak wizja przedmiotu może być wyrażona w nieoczywistej formie, jest to doskonała dekoracja do jadalni czy salonu.
 • Talerze ceramiczne, ręcznie wykonane i zdobione ciekawymi wzorami, od industrialnych po śródziemnomorskie. Będą wspaniałą ozdobą stołu.
 • Rzeźby ceramiczne: wzbogacą każdą przestrzeń, nadając indywidualny charakter przestrzeni. Możemy w nich podziwiać efektowne wielobarwne szkliwienia czy chropowatą fakturę.
 • Misy Ceramiczne charakteryzuje mnogość technik wykonania, od tradycyjnego formowania po wyciskanie na formie czy misterne układanie drobnych rurek formujących naczynie. Dodatkowo liczne techniki barwienia i szkliwienia dodają unikalności i wyjątkowości.

Ceramika użytkowa nisos to idealna ozdoba wnętrz, która doda przestrzeni nieprzeciętnego charakteru i stylu. W przestrzeniach o charakterze od minimalistycznego po rustykalny, każdy z prezentowanych przedmiotów znajdzie swoje miejsce, w którym olśni i przykuje uwagę.

Proces tworzenia ceramiki

Ceramiczny przedmiot to połączenie pasji do pracy z gliną, cierpliwości, precyzji i inspiracji. Proces tworzenia ceramiki użytkowej posiada kilka etapów podczas produkcji:

 • Inspiracja: podczas tworzenia ceramiki kluczem jest zaplanowanie jakich technik użyjemy do tworzenia oraz co chcemy przedstawić, czerpiąc inspiracje ze źródeł kulturowych i etnicznych oraz obserwacji otaczającego świata.
 • Projektowanie kształtu i opracowywanie wzorów: wykorzystując oprogramowanie graficzne, następuje wizualizacja koncepcji. Łącząc tradycyjne i nowoczesne metody, powstaje ceramika o niepowtarzalnym designie.
 • Przygotowanie materiału: uzyskanie odpowiedniej konsystencji gliny ceramicznej jest kluczem do osiągnięcia założonej formy i wyglądu naczyń.
 • Formowanie: proces nadania kształtu za pomocą różnych technik, takich jak toczenie na kole garncarskim, wyciskanie, budowanie z płatów czy odlewanie w formach.
 • Suszenie i wypał: ceramika jest podana procesowi suszenia, po tym następuje pierwszy wypał w temperaturze 900 °C
 • Szkliwienie i zdobienie: precyzyjne użycie szkliw, tlenków, pigmentów i farb.
 • Końcowy retusz i wypał: ostatnie szlify i poprawki przed ostatecznym wypałem w temperaturze 1100 °C

Proces produkcji ceramiki użytkowej jest bardzo pracochłonny i długotrwały, jednak ostateczny efekt który się uzyskuje z nawiązką wynagradza całą włożoną energię i zaangażowanie.

Ceramika użytkowa w Nisos

Ceramika użytkowa dostępna w ofercie sklepu Nisos jest połączeniem pasji, zaangażowania, cierpliwości i zamiłowania do sztuki. Dzięki temu każdy z prezentowanych przedmiotów może być doskonałym dodatkiem do Twojego wnętrza. Zapoznaj się z ofertą sklepu, w którym znajdziesz inspiracje do wprowadzenia odmiany w Twoim otoczeniu.

Wróć do góry
Produkt został dodany do Twojego koszyka